wtorek, 30 grudnia 2014

Anoreksja - leczenie

Czy komuś z anoreksją może się polepszyć?


Tak. Komuś z anoreksją może się polepszyć. W poprawie zdrowia pomaga zespół opieki zdrowotnej, w której skład wchodzą lekarze, dietetycy i terapeuci. Ich zadaniem jest:


  • Doprowadzenie pacjenta z powrotem do odpowiedniej wagi ciała 
  • Wyleczenie pacjenta ze wszystkich problemów psychologicznych związanych z anoreksją
  • Pomóc chorym osobom w pozbyciu się myśli i działań prowadzących do zaburzeń odżywiania

Te trzy kroki mają za zadanie zapobieganie nawrotu choroby (nawrót, czyli powrót do choroby po pewnym czasie życia w zdrowiu)

Niektóre badania sugerują, że stosowanie leków przeciwdepresyjnych, przeciwpsychotycznych lub stabilizatorów nastroju, poprawia czasem zdrowie pacjentów z anoreksją. Uważa się, że leki te pomagają zwalczyć zły nastrój i objawy lękowe, które często współistnieją z anoreksją. Jednak inne, niedawne badania sugerują, że leki przeciwdepresyjne nie powstrzymają nawrotów anoreksji u niektórych pacjentów. Ponadto, żaden lek nie wykazał 100% działania podczas pierwszych, najważniejszych kroków pacjenta w przywracaniu jego ciała do zdrowej wagi. Tak więc nie jest pewne czy i jakie leki mogą pomóc pacjentowi choremu na anoreksję wyzdrowieć, jednakże nadal trwają nad tym badania.

Niektóre formy psychoterapii mogą pomóc w leczeniu objawów psychologicznych anoreksji. Wykorzystuje się wtedy różne sposoby komunikowania się w celu zmiany myślenia i zachowania pacjenta. Tego typu leczenie może być zastosowane do leczenia zaburzeń odżywiania u młodych pacjentów, którzy nie chorowali na anoreksję od dłuższego czasu.

Osobie z anoreksją może pomóc indywidualny doradca. Jeśli pacjent jest młody, doradztwo może obejmować całą rodzinę. Częścią leczenia mogą być również grupy wsparcia. Podczas takich zajęć, pacjenci i ich rodziny spotykają się razem i dzielą przeżyciami.

Niektóre badania wykazują, że równoczesne stosowanie leków i psychoterapii przeznaczonej dla chorych na anoreksję jest bardziej skuteczne, niż sama psychoterapia. Tak czy inaczej leczenie działa w zależności od nastawienia danej osoby i jej obecnej sytuacji. Niestety nie istnieje rodzaj psychoterapii, który zawsze pomaga dorosłym w leczeniu anoreksji.

Czy bezpieczne jest zażywanie leków przeciwdepresyjnych przez osoby młode?


Może być bezpieczne zażywanie leków antydepresyjnych przez młodych ludzi. Jednak firmy farmaceutyczne produkujące takie leki, są zobowiązane do zamieszczania znaku ostrzegawczego na etykietach.

Leki przeciwdepresyjne mogą powodować u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych myśli lub próby samobójcze.

Co to jest opieka ambulatoryjna w leczeniu anoreksji i czym różni się od opieki szpitalnej?


Podczas opieki ambulatoryjnej, pacjent otrzymuje pomoc poprzez spotkania z członkami swojego zespołu opieki zdrowotnej. Zazwyczaj oznacza to wizyty w gabinecie lekarskim. Pacjenci leczeni ambulatoryjnie przeważnie mieszkają w domu.

Niektórzy pacjenci mogą potrzebować "częściowej hospitalizacji". Oznacza to, że pacjent podczas dnia jest leczony w szpitalu, natomiast na noc wraca do domu.

Czasami pacjenci przychodzą do szpitala i pozostają tam na cały czas leczenia. Jest to tzw. hospitalizacja. Po opuszczeniu szpitala, pacjent nadal otrzymuje pomoc od zespołu opieki zdrowotnej i jest objęty opieką ambulatoryjną.

1 komentarz:

  1. Zaburzenia odżywiania uznawane są w klasyfikacjach medycznych za chorobę. Wbrew społecznym stereotypom nie są wymysłem ani fanaberią. By wyzdrowieć nie wystarczy silna wola – podobnie jak w przypadku innych chorób, zaburzenia odżywiania wymagają profesjonalnego leczenia.
    dobry terapeuta gdańsk

    OdpowiedzUsuń