niedziela, 10 sierpnia 2014

Bulimia - przyczyny

Jakie są przyczyny bulimii?

Bulimia to nie tylko problem z odżywianiem. Objadanie się może być wywołane przez dietę, stres lub kłopotliwe emocje, takie jak gniew czy smutek. Oczyszczanie i inne działania zapobiegające przyrostowi wagi ciała, są sposobem dla osób z bulimią na większe poczucie, że mają kontrole nad swoim życiem, łatwiej radzą sobie w łagodzeniu stresu lub niepokoju. Nie ma jednej znanej przyczyny rozwoju bulimii, ale istnieje kilka czynników, które mogą odgrywać znaczącą rolę w jej powstawaniu:
  • Kultura. Kobiety na całym świecie są pod stałą presją, aby mieścić się w pewnej idei piękna. Widok wszędzie obrazów bez skazy, ze szczupłymi kobietami utrudnia im zaakceptowanie własnego ciała. 
  • Rodzina. Jeśli masz matkę lub siostrę, która choruje na bulimię, jesteś bardziej narażony na rozwój u Ciebie tej choroby. Rodzice, którzy uważają, że wygląd jest bardzo ważny, którzy sami są na diecie i którzy mają skłonność do krytykowania ciała ich dziecka, mają większe prawdopodobieństwo, że u ich dziecka rozwinie się bulimia.
  • Zmiany w życiu lub stresujące wydarzenia. Traumatyczne wydarzenia (np. gwałt), jak również stresujące sytuacje (np. rozpoczęcie nowej pracy), mogą prowadzić do bulimii.
  • Cechy osobowości. Osobą z bulimią może nie podobać się to jak same wyglądają, mogą nienawidzić wyglądu osób innych lub czuć się beznadziejnie. Taka osoba może być bardzo nastrojowa, mieć problemy z wyrażaniem złości czy też mieć trudności z kontrolowaniem swoich impulsywnych zachowań. 
  • Biologia. Geny, hormony i substancje chemiczne w mózgu mogą stanowić czynniki w rozwoju bulimii.

Kto choruje na bulimię?

Wiele ludzi uważa, że zaburzenia odżywiania dotyczy tylko młodych, należących do wyższej klasy, białych kobiet. To prawda, że większość osób chorujących na bulimię to kobiety (około 85-90 procent). Ale bulimia dotyka ludzi pochodzących z różnych środowisk, w tym mężczyzn, kobiet o różnym kolorze skóry, a nawet kobiet starszych. Nie wiadomo z całą pewność czy u Afroamerykanów, Latynosów, Azjatów i Indian, a także rdzennych mieszkańców Alaski rozwijają się zaburzenia odżywiania ponieważ amerykańska kultura ceni sobie ludzi szczupłych. U ludzi pochodzących z różnych kultur mogą rozwijać się zaburzenia odżywiania, ponieważ trudno jest przystosować się do nowej kultury. Stres spowodowany życiem według dwóch różnych kultur może powodować, że wśród niektórych mniejszości rozwija się zaburzenie odżywiania. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz