środa, 6 sierpnia 2014

Anoreksja - przyczyny

Jakie są przyczyny anoreksji?


Nie istnieje jedna znana przyczyna anoreksji. Zaburzenie odżywiania jest naturalną, uleczalną chorobą z przyczyn medycznych pochodzących zarówno z ciała jak i umysłu. Niektóre z poniższych powodów mogą mieć wpływ na anoreksję:
  • Kultura. Kobiety w USA są pod stałą presją, chcą mieścić się w skali pewnej idei piękna. Widok wszędzie zdjęć nieskazitelnych i szczupłych kobiet utrudnia im poczucie, że wyglądają pięknie we własnym ciele.
  • Rodzina. Jeśli masz matkę lub siostrę, która cierpi na anoreksję, jesteś bardziej narażony na rozwój u Ciebie tej choroby. Rodzice, którzy uważają, że wygląd jest bardzo ważny, którzy sami są na diecie i którzy mają skłonność do krytykowania ciała ich dziecka, mają większe prawdopodobieństwo, że ich dziecko zachoruje na anoreksję.  
  • Zmiany w życiu lub stresujące wydarzenia. Dramatyczne wydarzenia (np. gwałt), jak również stresujące sytuacje (np. rozpoczęcie nowej pracy), może prowadzić do rozwinięcia się anoreksji.
  • Cechy osobowości. Ktoś, u kogo występuje anoreksja może nie lubić samej siebie, nienawidzić tego jak wygląda ktoś inny lub może czuć się beznadziejnie. Taka osoba często stawia sobie lub innym ciężko osiągalne cele, poprzez co stara się być doskonała w każdym calu.
  • Biologia. Geny, hormony i substancje chemiczne w mózgu, mogą być czynnikami rozwoju anoreksji.

Kto choruje na anoreksję?


Chociaż anoreksja głównie dotyka dziewczyn i kobiet (85-95 procent anorektyków to kobiety), może również mieć wpływ na chłopców i mężczyzn. Dawniej uważano, że kobiety innych ras niż biała, były chronione przed zaburzeniami odżywiania poprzez swoją kulturę, która wykazywała tendencję do większego akceptowania różnych rozmiarów ciała. Nie wiadomo z całą pewnością, czy u Afroamerykanów, Latynosów, Azjatów i Indian, a także rdzennych mieszkańców Alaski, rozwijają się zaburzenia jedzenia dlatego, że amerykańska kultura ceni sobie ludzi szczupłych. Zaburzenie odżywiania może rozwijać się u osób pochodzących z różnych kultur, ponieważ zaadaptowanie w nowej kulturze sprawia duże trudności. Stres spowodowany próbą życia w dwóch różnych kulturach, również może u niektórych mniejszości powodować zaburzenia odżywiania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz